Prvý krát na jachte

Pre tých, ktorí zatiaľ nemajú žiadne skúsenosti s dovolenkou na jachte, tu máme pár užitočných rád:

1. Výber správnej lode, rezervácia, vybavenie lode

Výber lode

Výber lode je veľmi dôležitým krokom pri plánovaní dovolenky. V našej ponuke si môžete vybrať z rôznych druhov lodí podľa toho, aký typ dovolenky vás najviac láka.

Vo vyhľadávaní si vyberte lokalitu, termín plánovanej dovolenky, typ lode, počet osôb a prístav, z ktorého chcete vyplávať. Ak vo vyhľadávaní nezadáte žiadny z parametrov, zobrazia sa vám všetky lode z našej ponuky. Ak v online ponuke nenájdete vyhovujúcu loď, prípadne máte ďalšie požiadavky, kontaktujte nás prosím cez kontaktný formulár včasti Kontakt, e-mailom alebo telefonicky. Naši skúsení pracovníci a profesionálnikapitáni vám radi pomôžu pri výbere lode a zodpovedajú všetky vaše otázky.

  • Plachetnice sú vhodné pre romantickú alebo rodinnú dovolenku, ale odporúčame ich aj záujemcom oaktívne strávené chvíľky, ktorí si chcú vyskúšať prácu s plachtami a vetrom.
  • Katamarán je skvelá voľba pre tých, ktorí nemajú s plachtením žiadne skúsenosti, alebo ktorí sa na lodi necítia úplne istí. Má dvojitý trup, čo mu zaisťuje vysokú stabilitu na mori. Katamarány ponúkajú vysoký komfort a viac priestoru pre posádku. Plytký ponor moderných katamaránov vám uľahčuje prístup k pobrežiu a do zátok.
  • Motorová jachta je vhodná pre milovníkov vysokých rýchlostí a adrenalínu. Luxusné vybavenie a priestranné kabíny uspokoja aj náročných dovolenkárov.
  • Gullet je tradičná, drevená, motorová loď, ktorá využíva pri plavbe silu vetra aj vlastný motor. Takýto typ lode bude skôr vyhovovať tým, ktorí si radi vychutnajú pohodlnú a pokojnú romantickú plavbu. Tento typ lode sa prenajíma výhradne s posádkou (kapitán, lodník, kuchár, hosteska).

V prípade, že už máte vytipovanú loď, je potrebné zistiť o nej ďalšie podrobnosti, ako sú napríklad rok výroby, vybavenie lode, poistenie, výška a spôsob platby kaucie, prípadne čo je zahrnuté v cene a ktoré poplatky je potrebné ešte započítať.

Výber posádky

Na palube lode sú odlišné podmienky ako napríklad v hoteli, a preto si treba na plavbu vhodne zvoliť a rozdeliť posádku, aby neskôr neprišlo k nezhodám. Je potrebné si uvedomiť, že napr. 4-kajutová loď má kapacitu 8 osôb v kajutách (jedna kajuta je pre 2 osoby) a jedno až dve miesta na spanie sú aj v salóniku. Ten však neposkytuje toľko komfortu a súkromia ako kajuta. 3-kajutová loď má obyčajne kapacitu 7 - 8 osôb (spolu 6 osôb v kajutách a jedno až dve miesta na spanie v salóniku).

Ak nemáte skúsenosti s vedením lode, je potrebné najať si profesionálneho kapitána - skippera. V tomto prípade rátajte s tým, že aj kapitán spí na lodi a potrebuje jedno lôžko (či už v kajute alebo v salóne). Samozrejmosťou na lodi je, že posádka sa stará aj o stravu, nápoje a dopravu pre kapitána.

Rezervácia lode

Rezervácii lode sa treba venovať s dostatočným predstihom. Prenájom lode začína a končí spravidla v sobotu. Pokiaľ máte záujem o cestu len na pár dní, dá sa táto možnosť zorganizovať mimo sezóny (okrem mesiacov jún - september). Počas hlavnej sezóny sa od týždenného cyklu sobota – sobota obyčajne nie je možné odchýliť. V týchto mesiacoch je obsadených najviac lodí a mnoho týždňov je spravidla už vypredaných (cena za kratší prenájom sa tak nemení a bude Vám účtovaný celý týždeň, prípadne dosiahnete len malú úsporu).

Výška zálohy pri rezervácii lode je zvyčajne 50% z celkovej ceny za prenájom lode. Loď je pre vás záväzne rezervovaná v momente, keď zaplatíte prvú splátku, t.z. spomínaných 50% z celkovej ceny, alebo celú čiastku, pokiaľ sa jedná o prenájom, keď do odjazdu chýba menej ako päť týždňov. Platiť je potrebné bankovým prevodom. Doplatok celkovej ceny sa vo väčšine prípadov realizuje najneskôr 30 dní pred zahájením prenájmu. V prípade akýchkoľvek otázok nás prosím kontaktujte, radi vám poradíme s rezerváciou lode, ktorá spĺňa vaše požiadavky.

Rezervačný formulár

Pokiaľ si loď vyberiete sami v našej online databáze na našich stránkach www.yachttravel.sk, môžete si ju hneď jednoducho a rýchlo rezervovať. Rezervačný formulár je možné vyplniť a odoslať po zaregistrovaní (ak ste nový užívateľ) alebo prihlásení (ak ste už registrovaný užívateľ).

Kontaktný formulár, e-mail, telefonická rezervácia

Ďalšími možnosťami rezervácie vami vybranej lode je rezervácia cez kontaktný formulár na našich stránkach včasti Kontakt alebo e-mailom, v ktorom nám napíšete svoje požiadavky, prípadne telefonická rezervácia. Budeme od vás potrebovať nasledujúce údaje:

  • Termín vašej plánovanej plavby: turnusy sú vždy týždenné, obyčajne od soboty do soboty
  • Počet osôb na lodi a informáciu, či požadujete aj profesionálneho kapitána (skippera)
  • Miesto odchodu, odkiaľ by ste chceli vyrazili na vašu plavbu, resp. v akej oblasti by ste chceli plávať
  • Druh jachty : plachetnica, katamarán, luxusná motorová jachta alebo gullet
  • Vaše kontaktné údaje: e-mailová adresa a tel. číslo

Vybavenie lode

Všetky lode v našej ponuke sú komfortne vybavené. K dispozícii majú WC so sprchou, umývadlom a teplou vodou. Samozrejmosťou je aj sprcha, ktorá je umiestnená vzadu na zrkadle lode pre sprchovanie pod holým nebom. Úložné priestory sú na lodi vyriešené veľmi dômyselne, na bokoch lode býva veľa priečinkov, poličiek a skriniek, ďalšie priestory môžu byť za operadlami v salóne, v stolíku a najväčšie priestory bývajú v prednej kajute pod posteľami. Pri balení však treba brať ohľad na limitované priestory lode. Na zbalenie vecí je jednoznačne najpraktickejšia cestovná taška (nie kufor ani batoh).

Všetky lode sú štandardne vybavené posteľnou bielizňou. V lodnej kuchyni nájdete sporák, rúru na pečenie, chladničku, kuchynský drez a stolovanie pre celú posádku. Čistiace prostriedky, prostriedky na umývanie, uteráky atď. sa vo výbave lodi nenachádzajú, avšak môžete si ich pohodlne zakúpiť pred nalodením v množstve obchodov v maríne.

Vodu, naftu, elektrinu a plyn na lodi je možné priebežne doplniť. Veľkosť nádrží na vodu a naftu sa dozviete už pri objednávaní lode. Voda sa dá doplniť prakticky v každom prístave, obyčajne však za poplatok. Naftu je možné natankovať len vo väčších prístavoch a marínach, kde sa nachádza čerpacia stanica. Pri preberaní lode dostanete dve propán-butánové bomby, jednu používanú a druhú náhradnú. Elektriku na lodi zabezpečujú akumulátory, ktoré sa dobíjajú počas chodu motora alebo v prístave, keď sa napojíte na elektrickú sieť. Na hlavnom paneli sa nachádzajú indikátory stavu batérií a množstva vody v nádržiach.

2. Celkové náklady na plavbu

Cena lode závisí od veku lode, jej veľkosti a od obdobia, v ktorom si loď prenajímate.

Čím je loď staršia, tým nižšia je jej cena. Netreba však zabúdať, že novšie lode sú komfortnejšie ako ich staršie verzie, a preto si plavbu lepšie vychutnáte. Neplatí pravidlo, že väčšia loď sa oplatí viac ako menšia. Najvýhodnejšia cena v prepočte na osobu vychádza pri 4-kajutových plachetniciach, 3-kajutové alebo 5-kajutové jachty však nie sú výrazne drahšie.

Sezóna prenajímania lodí je rozdelená do 4 - 6 cenových pásiem, od ktorých sa odvíja cena prenájmu. Najnižšie ceny sú samozrejme mimo hlavnej sezóny, čiže od konca októbra do konca marca. Keď si chcete poriadne vychutnať vietor a slnko a pritom aj ušetriť, najlepší je koniec mája, jún a druhá polovica septembra. V máji je teplejší vzduch, v septembri zase teplejšie more.

Zľavu vo výške 10% – 15% je možné získať pri skorej objednávke do konca decembra predchádzajúceho roka alebo do konca januára aktuálneho roka. Ďalšia možnosť je využiť lastminute ponuku. Zľavy sa pohybujú v rozmedzí 10% až 20%. Keď plánujete dovolenku mimo hlavného obdobia, tak máte istotu, že nájdete vhodnú ponuku. Pri lastminute objednávke sa môže stať, že nezoženiete presne taký typ lode, aký ste chceli, prípadne miesto, odkiaľ plánujete vyraziť.

V prípade, že ste sa rozhodli stráviť dovolenku na lodi, musíte počítať s tým, že samotná cena lode nepredstavuje všetky výdavky, ktoré sú s prenájmom jachty spojené. Ak nemáte s plachtením žiadne skúsenosti, alebo skúsenosti máte, ale nevlastníte kapitánsky preukaz, ste povinní si najať skippera – profesionálneho kapitána. Cena za chorvátskeho kapitána sa pohybuje od 150 EUR na deň, my ponúkame slovensky hovoriaceho za 130 EUR na deň. O kapitána sa staráte ako o člena posádky, to znamená, že mu zabezpečujete stravu a miesto na spanie. Preto odporúčame prenajať si väčšiu loď, aby mal aj skipper svoje vlastné lôžko, pretože je celý deň zodpovedný za riadenie a chod lode, ako aj bezpečnosť posádky. Takto okrem väčšieho komfortu celej posádky zostane aj voľný salón na zábavu počas celej noci. Výhodou profesionálneho skippera je, že dobre pozná okolie a vie vám poradiť príjemné miesta na kúpanie, výborné miestne reštaurácie a zaujímavé historické pamiatky.

Transitlog je poplatok, ktorý sa platí v maríne pri preberaní lode. Pohybuje sa medzi 100 – 170 EUR za loď na týždeň (podľa dĺžky lode). Väčšinou zahŕňa poplatky za záverečné upratovanie, posteľnú bielizeň, plynovú bombu, kúpeľný poplatok a podobne.

Nafta do lode je položka, ktorej výška sa môže meniť. V prvom rade závisí od ceny pohonných hmôt. Ďalším faktorom je veľkosť a typ lode. Výšku ceny najviac ovplyvňuje spôsob plavby, t.z. pomer plavby lode so zapnutým motorom a pomocou plachiet poháňaných vetrom. Priemerná hodinová spotreba pri plachetnici je asi 5 litrov nafty, pri výkonných motorových jachtách od 30 do 300 litrov a pri väčších jachtách to môže byť aj viac. Je zaužívaným zvykom, že pri preberaní lode je nádrž plná. Preto je potrebné odovzdať loď tiež s plnou nádržou.

Poplatky v prístavoch (marínach) za poskytované služby sa určujú podľa veľkosti a typu lode, pri plachetniciach sa výška poplatku pohybuje medzi 30 až 100 EUR za jeden deň. V cene je zahrnuté kotvenie v prístave, natankovanie vody do lode, pripojenie na elektrinu, sprchy a WC v prístave.

Vratná kaucia je záloha, ktorú zaplatíte na začiatku prenájmu pri preberaní lode. Používa sa na úhradu prípadných vzniknutých škôd na lodi. Ak spôsobíte škodu napr. za 500 EUR, strhne sa vám táto suma z výšky zaplatenej vratnej kaucie. Ak loď odovzdáte na konci prenájmu nepoškodenú, kauciu vám samozrejme vrátia v plnej výške. Kaucia sa platí v maríne v hotovosti, alebo kreditnou kartou. Výška kaucie závisí od veľkosti lode, pohybuje sa od 1000 do 4000 EUR. Samotná kaucia vám teda nezvyšuje cenu za prenájom.

Netreba zabudnúť na parkovanie auta v prístave, ktoré stojí okolo 50 EUR na týždeň. V Chorvátsku okrem spomínaných poplatkov treba uhradiť aj kúpeľný poplatok vo výške 1 EUR na osobu a noc.

Ak vás láka brázdiť more na vlastnú päsť, je potrebné vlastniť kapitánsku licenciu, ktorú je možné získať absolvovaním kapitánskeho kurzu. Naša spoločnosť Yacht Travel, s.r.o. vám ponúka niekoľko druhov a úrovní takýchto kapitánskych kurzov.

3. Preberanie lode

Predtým, ako sa nalodíte a vyrazíte za zapadajúcim slnkom, vás ešte čaká dôležitý úkon prebratia lode. Loď preberá vždy kapitán, ale je dobré, ak loď preberajú dvaja ľudia, pretože sa tým urýchli celý proces. Loď sa preberá väčšinou v sobotu medzi 16.00 - 18.00 hod. Mimo hlavnej sezóny je pravdepodobné, že sa budete môcť nalodiť aj skôr.

Tesne pred vyplávaním kapitán urobí inštruktáž o zásadách bezpečnosti, správaní sa na lodi, fungovaní plachetnice a základných manévroch s loďou, ako je napríklad odplávanie, pristátie, práca s plachtami a podobne. To všetko podľa úrovne skúseností posádky. Nezabudnite si skontrolovať doklady od prenajatej lode a pasy celej posádky. Ak je potrebné, dotankujte pitnú vodu, zistite aktuálnu predpoveď počasia a môžete pokojne vyplávať na šíre more.

4. Plavba, mariny, služby, trasy

Neoddeliteľnou súčasťou plavby sú zastávky v malebných zátokách, či malé prístavy a maríny. Neplatené prístavy a móla v malých mestečkách a dedinách neponúkajú okrem toho, že tam môžete zakotviť, prakticky žiadne iné služby. V platených marínach však nájdete všetky potrebné obchody s potravinami, drogériou a námorníckymi potrebami, opravárenský servis, rôzne reštaurácie, bary a krčmy. Neďaleko prístaviska sa nachádzajú toalety, sprchy, na mólach máte pripravenú prípojku na elektrinu a vodu. Treba mať na pamäti, že v lete bývajú maríny väčšinou obsadené, a preto odporúčame príchod do maríny pred 16:00 hod., aby ste našli miesto na zakotvenie. Vo väčšine marín sú na nástenke vyvesené aktuálne údaje o počasí s predpoveďou na ďalšie dni.
V prípade, že máte dostatok elektriny, vody a potravín, môžete zakotviť mimo platenej maríny a stráviť noc v jednej z nespočetných uzavretých zátok pobrežia a užívať si fantastickú atmosféru.

Pokiaľ využívate služby skippera, nebude problém s nájdením vhodnej zátoky, pretože naši skúsení skipperi tieto miesta dobre poznajú. V prípade, že loď riadite sami, obráťte sa na nás, radi Vám dáme tip na kryté a bezpečné zátoky v oblasti, kde sa plánujete plaviť. Na požiadanie vám môžeme ponúknuť niekoľko alternatívnych programov pre dovolenku.

Priemerná rýchlosť plavby je veľmi závislá od počasia, ale v priemere sa loď pohybuje rýchlosťou okolo 5 míľ/hod., t.z. približne 10 km/hod. Denne odporúčame maximálne 4 - 6 hodín plavby.
Návrat lode do maríny je v piatok popoludní, resp. večer, kde sa aj prenocuje. Samotné odovzdanie lode prebieha v sobotu ráno medzi 08:00 hod. a 09:00 hod. V tomto čase posádka loď opúšťa a loď sa pripravuje pre ďalších hostí. Loď preberáte s plnou nádržou a musí byť s plnou nádržou aj odovzdaná.
Príchod treba naplánovať tak, aby bolo možné vrátiť loď včas.

Dovolenka na mori je oproti dovolenke na súši veľmi rozdielna a taktiež tu platia iné pravidlá. Treba si pamätať, že loď je obmedzený priestor, preto vytvára špecifické podmienky. Namieste je ohľaduplné správanie sa voči ostatným. Dôležité je tiež šetrenie energiami, pretože nikdy nevieme, či sa naša plavba nepredĺži oproti plánu a či nám nebude chýbať pitná voda alebo elektrická energia. Na lodi je potrebné dodržiavať poriadok a čistotu, a pred plavbou všetko uložiť na správne miesto. Tak ako všade inde, aj na mori je bezpečnosť na prvom mieste. Treba dávať zvýšenú pozornosť kvôli vlneniu mora, vetru, dažďu a klzkosti paluby. Práve kvôli rizikovejšiemu prostrediu je potrebné rešpektovať kapitánove príkazy a plniť ich bezodkladne, presne a úplne. Kapitán má zodpovednosť za bezpečnosť lode a jej posádky.

5. Deti

Dovolenka na jachte je vhodná pre celú rodinu, takže deti určite nenechávajte doma. Plavby sa môžu zúčastniť už od malička, avšak musia byť na lodi pod stálym dozorom dospelých. Pre deti je vhodné zvoliť ubytovanie v prednej najbezpečnejšej kabíne. Počas plavby by deti mali neustále nosiť záchrannú vestu. Za príplatok je možné objednať si bezpečnostnú sieť, ktorá sa umiestni po obvode lode. Detskú stravu odporúčame priniesť so sebou, pretože tovar nemusíte zohnať v každej maríne. Deťom treba prispôsobiť aj dĺžku plavby počas jednotlivých dní dovolenky a častejšie navštevovať prístavy.

6. Čo si vziať so sebou

Na palubu námornej jachty si zoberte podobné oblečenie a doplnky, aké by ste si vzali aj na bežnú letnú dovolenku pri mori. Zabaľte si klasické tričká a nohavice, plavky, sandále, tenisky, ktoré nezanechávajú stopy, ľahkú bundu, šiltovku, oblečenie na spanie a samozrejme slnečné okuliare. V prípade nepriaznivého počasia treba mať po ruke aj nepremokavé oblečenie (bunda s kapucňou, nohavice), teplejšiu sadu oblečenia, nepremokavé topánky, teplé ponožky. Ak sa chystáte v niektorom prístave na oficiálnejšiu akciu, hodí sa aj košeľa alebo blúzka, najlepšie z nekrčivého materiálu. Pri balení pamätajte na to, že sa treba zbaliť veľmi úsporne. Nezabudnite si vziať cestovné doklady, používané lieky (pre prípad potreby pribaliť liek na morskú chorobu, lieky na alergiu na slnko a uštipnutie), opaľovacie potreby, hygienické potreby, fotoaparát alebo videokameru, adaptéry a nabíjačky, obľúbenú hudbu na CD / USB nosičoch a v neposlednom rade potreby na šnorchlovanie. Na zbalenie vecí je najpraktickejšia cestovná taška, nie kufor alebo batoh.

7. Príprava stravy

Lodná kuchyňa poskytuje skoro taký istý komfort ako kuchyňa u vás doma, preto si v tomto smere nemusíte robiť žiadne obavy. Zaobstaranie stravy pre posádku nie je prakticky žiadny problém. Ľudia si často prinášajú zbytočne veľké množstvo potravín z domu. Veľká časť zásob potom zostáva nevyužitá. V prístavoch je dostatok rozličných obchodíkov. Prax je taká, že mnohé jedlá sa z rôznych príčin vynechávajú a sú nahradené návštevou miestnych reštaurácií. Preto treba pri plánovaní stravy postupovať striedmo a suroviny plánovať tak, aby sa z každého jedla nasýtila celá posádka. Pri príprave jedla sa členovia posádky spravidla striedajú. Posádka má za úlohu uspokojiť aj žalúdok kapitána, ktorý je ich hosťom. Rôzne polotovary krátia čas za sporákom a predlžujú tak pobyt strávený oddychom. Aj keď loď disponuje chladničkou, odporúčame mrazené potraviny skonzumovať čo najskôr. Typický deň na jachte začína výdatnými raňajkami, rýchlym obedom počas zastávky v zátoke a je ukončený sýtou večerou. Nápoje však iná pesnička, nestáva sa často, aby sa niečo muselo niesť naspäť domov.

Prajeme vám príjemne strávenú dovolenku a nezabudnite sa s nami podeliť o vaše zážitky. Dobrý vietor do plachiet a vždy aspoň stopu vody pod kýlom vám praje kolektív spoločnosti

Yacht Travel

YouTube Google+
Facebook
Opýtajte sa
Stránka Prvý krát na jachte
Meno
Priezvisko
Telefón
Email
Text
  Odoslať Zavrieť